تاریخچه کانتینر حمل بار – قسمت اول

تاریخچه کانتینر حمل بار و توسعه صنعت حمل و نقل

امروزه کانتینر حمل بار در تمامی نقاط جهان مشاهده و به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله کاربردی به ما کمک می کند تا بتوانیم انواع بار را به صورت درون کشوری، بین کشوری و به صورت دریایی حمل کنیم اما اگر به ۶۰ سال قبل برگردیم خبری از کانتینر حمل و نقل کالا وجود ندارد.

در این مقاله جالب قصد داریم به تاریخچه کانتینر‎های حمل و نقل کالا بپردازیم پس با انبارکانتین همراه باشید. همچنین برای خرید کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت و همچنین اجاره انبار کانتینری می توانید با کارشناسان انبارکانتین در تماس باشید.

این مقاله کاربردی دو قسمتی بوده و برای مطالعه قسمت دوم می توانید به تاریخچه کانتینر حمل بار – قسمت دوم مراجعه کنید.

 

دوران قبل از کانتینر حمل و نقل کالا

برای قرن‎ها مردم از طریق راه آبی و دریا‎ها محصولات غذایی، پوشاک و غیره را جابه جا می کردند. اما سوال مهمی که پیش میاد اینه که چطور این حمل و نقل صورت می گرفت. بدون شک بدون استاندارد سازی حمل و نقل کالا، فرایند جابه جایی به سخت ترین و کند ترین شکل ممکن صورت می گیرد.

در گذشته کالاها در ترمینال‎های کشتیرانی انبار می شد تا به محض آماده شدن قایق یا کشتی، کالاها به داخل کشتی منتقل شوند. به طور معمول کالاها ابتدا در گونی، بشکه، جعبه یا ترک قرار می گرفتند و به محض رسیدن کشتی به اسکله، کارگران با دست بار ها را به کشتی منتقل می کردند. بدون شک این فرایند بارگیری بسیار زمان بر، حساس بود و باعث می شد بارگیری محموله‎های حجیم با مشکل روبه رو شود.

بعد از انقلاب صنعتی حدود سال 1900، نبود استاندارد برای حمل و نقل محموله بسیار حس شد به ویژه زمانی که قطار‎های باری روی کار آمدند و تبادل کالا بین کشتی و قطار باری به مشکل بزرگی تبدیل شد. بدون شک این مشکلات بود که مارک لوینسون در کتاب خود به نام The Box: How the Shipping Container Made the World Smaller and the World Economy Bigger که در سال 2006 به چاپ رسید، گفت کانتینر حمل بار جهان را کوچکتر و اقتصاد جهان را بزرگ تر کرد.

لینک خرید کتاب The Box از دانشگاه پرینستون

 

مالکوم مک لیین چه کسی بود ؟

بدون شک نیاز به استاندارد سازی فرایند حمل و نقل کالا در حجم بالا بسیار حس می شد و اینجا بود که نام مالکوم مک لیین اهمیت پیدا کرد. مالکوم مک لیین در سال ۱۹۱۴ میلادی متولد و در شمال کارولینا زندگی می کرد. وی پس از اینکه تحصلات خود را در سال ۱۹۳۱ به اتمام رساند شروع به کار در زمینه جابه جایی بار کرد. او یک کامیون مخصوص حمل بار داشت و در سال ۱۹۳۴ یک شرکت حمل و نقل بار راه اندازی کرد. اون شرکت خود را گسترش و تعداد کامیون‎ها را به ۵ عدد رساند.

در سال ۱۹۳۷ و در هنگام جابه جایی معمولی یک بار پنبه که ساعت ها زمان برد یک ایده جدید به ذهن مک لیین رسید. از سال ۱۹۳۷ تا سال ۱۹۵۰ مک لیین تمرکز خود را بر روی روش های حمل و نقل کالا گذاشت و در حدود ۱۷۵۰ کامیون و ۳۷ ترمینال حمل بار در اختیار داشت که در حقیقت پنجمین شرکت حمل بار در آمریکا شده بود.

اینجا بود که او متوجه شد می تواند بخشی از کالاها را با قایق و کشتی جابه جا کند اما این کار نیازمند یک روش استاندارد به منظور حمل سریع و ساده کالا ها بود. اینجا بود که ایده او تکمیل تر و به فکر محفظه ای بود که بتوان آن را بر روی کامیون و همچنین روی قایق های حمل بار سوار کرد.

 

تولد عصر جدید و مدرنیته در حمل و نقل کالا

مک لیین متقاعد شده بود که تا کانتینر یا پشت بندی استاندارد را بسازد و به همین علت در سال ۱۹۵۵ او تمام کسب و کار خود را فروخت و وامی معادل 42 میلیون دلار از بانک دریافت نمود. اون ۷ میلیون دلار از وام را خرج خرید و راه اندازی یک کمپانی حمل و نقل جدید نمود. امروزه این کمپانی در هر کدام از بنادر شرقی آمریکا دارای پایانه است.

مک لیین در طول این سال ها کانتینر با ابعاد متفاوتی را تست و سر انجام به ابعاد امروزی دست پیدا کرد. امروزه این شرکت دارای تنوع بسیار بالایی از کانتینر مخصوص کار های مختلف مانند حمل نفت و گاز است. او علاوه بر کاهش هزینه های حمل و نقل، امنیت و اعتبار حمل کالا ها را نیز افزایش و از سرقت جلوگیری نمود.

این مقاله کاربردی دو قسمتی بوده و برای مطالعه قسمت دوم می توانید به تاریخچه کانتینر حمل بار – قسمت دوم مراجعه کنید.

منبع مقاله :‌ A complete history of the shipping container

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کانتینر ۲۰ فوت و کانتینر ۴۰ فوت می توانید با کارشناسان انبارکانتین در تماس باشید. همچنین انبارکانتین انبار هایی تحت عنوان انبار کانتینری در اختیار صاحبان کسب و کار های کوچک و بزرگ قرار می دهد تا بتوانند کالا های خود را با اطمینان کامل در آن انبار کنند.

 

اضافه کردن نظر